Wynalezione przez kobiety – koniecznie dowiedz się, jakie to rzeczy!

Potrzeba matką wynalazku!

907

Zmywarka, stanik, komputer, piła tarczowa i wiele innych, czyli wynalazki kobiet nie tylko dla kobiet. Sprawdź dzięki komu i w jaki sposób Twoje życie stało się prostsze!

Tekst: Klara Sołtan-Kościelecka, zdjęcia: Unsplash

Mary Phelps Jacob: stanik

Patent za ten wynalazek przyznano Mary w 1914 r. Wymyślony przez nią stanik miał obecną formę: utrzymywał biust, rozkładając jego ciężar na ramiona, trzymał każdą pierś oddzielnie. To właśnie ów pomysł „oddzielenia piersi jednej od drugiej” zadecydował o sukcesie pomysłu. Nad bielizną utrzymującą kobiecie piersi myślano bowiem już wcześniej, jednak póki nie nadano jej owego kształtu, była ona bardzo niewygodna. Wykorzystywano w niej fiszbiny z ości wieloryba i stalowych prętów. Takie gorsety zamiast podtrzymywać piersi, ściskały je. Stanik opracowany przez Jacob był zupełnie inny: miękki, lekki, dopasowujący się do budowy anatomicznej kobiety.

Niespodziewanie popularność biustonoszowi przyniosły czasy I wojny światowej, gdy rząd USA zażądał… wstrzymania produkcji gorsetów ze względu na oszczędność metalu.

Bette Nesmith Graham: korektor

Praca nad składem korektora, określanego także jako „papier w płynie”, prowadzona była metodą prób i błędów. Bette mieszała składniki swojej substancji kuchennym blenderem. Długotrwałe eksperymenty oraz czas, jaki zabrało jej rozprowadzanie próbek produktu, przyczyniły się do zwolnienia jej z pracy. Jednak trud Graham został zwieńczony sukcesem, otrzymała patent w 1958 r., a korektora używamy do dziś!

Josephine Cochrane: zmywarka

Do tego wynalazku przyczyniła się… frustracja. Służąca Josephine wystawiała cierpliwość pani domu na poważne próby, tłukąc raz za razem przy zmywaniu jej porcelanę. Pierwsza zmywarka była bardzo prosta: woda pod ciśnieniem, doprowadzana gumowym wężem opłukiwała ułożone na stos talerze. Josephine opatentowała wynalazek w 1886 r. W tym czasie domy w dużej większości nie były zaopatrzone w ciepłą bieżącą wodę. Stąd zmywarka szybko się w nich nie przyjęła. Jednak Josephine miała głowę na karku i sprzedała swój patent hotelom i restauracjom.

Margaret Knight: „królowa” papierowych toreb

Pierwsza papierowa „torba” miała formę koperty – bez płaskiego dna. Można w niej było więc przechowywać wyłącznie płaskie przedmioty. Maszyna wymyślona przez Knight – służąca do cięcia, zginania i sklejania prostokątnych den z papieru – umożliwiła produkcję takich toreb.

Patent Margaret przyznano w 1871 r., jednak nie bez kłopotów. Poprzedzał go bowiem proces sądowy wytoczony przeciwko mężczyźnie, który chciał ukraść pomysł. Tłumaczył się przy tym, iż „kobieta nie byłaby w stanie wynaleźć tak innowacyjnej maszyny”. Jednak sąd nie przychylił się do tej opinii, m.in. dlatego, iż Knight udokumentowała swoją pracę licznymi projektami. Maszyna do produkcji papierowych den to zresztą nie jedyny jej wynalazek, Mary Knight. Kobiecie tej przyznano aż 26 patentów.

torba papierowa

Mary Anderson: wycieraczki samochodowe

Wyobraź sobie podróż samochodem w ulewnym deszczu bez… wycieraczek. Musiałabyś co chwila się zatrzymywać, aby przetrzeć przednią szybę. Tak właśnie było na początku ubiegłego stulecia! Do czasu wynalazku Mary Anderson. Początkowo wycieraczki poruszane były manualnym mechanizmem. Gumowa wycieraczka umocowana była do uchwytu wewnątrz samochodu.  Aby wprawić ją w ruch, kierowca musiał go tylko pociągnąć.

Nowy wynalazek przyjęto sceptycznie, obawiając się, iż obsługa wycieraczek będzie rozpraszać kierowców. Jednak w przeciągu 10 lat, gdy wycieraczki zostały opatentowane, używane były już właściwie w każdym samochodzie. Automatyczne zostały wynalezione niewiele lat później, bo w 1917 r. Również przez kobietę – Charlotte Bridgwood.

Wynalezione przez kobiety - koniecznie dowiedz się, jakie to rzeczy!
old-timer

Tabitha Babbitt: piła tarczowa

Na początku XIX stulecia do obsługi podłużnej piły potrzebnych było dwóch mężczyzn. Ich ruchy, gdy trzymali ją za przeciwległe końce, pchając i ciągnąc, musiały być zsynchronizowane. Od 1813 r. stało się to prostsze dzięki pile tarczowej… wynalezionej przez kobietę. Okrągła zębata tarcza mogła, ruchem ciągłym, ciąć drewno i metal. Do dziś korzystamy także z innych wynalazków Tabithy, jak np. maszyn do cięcia gwoździ lub produkcji mebli.

Stephanie Kwolek: kamizelka kuloodporna

Kamizelki kuloodporne produkuje się z kevlaru – materiału z włókien polimerowych, zawdzięczającego swą nadzwyczajną odporność sposobowi przędzenia włókien. Sprawia to, iż materiał ten jest trwalszy niż stal. Obecnie jego włókna używane są nie tylko do produkcji kamizelek kuloodpornych, ale także m.in. kasków i hełmów ochronnych, trampolin, wewnętrznych powłok nart, rakiet tenisowych, kajaków, a nawet części pancerza lotniskowców. Kwolek wraz z zespołem pracowała nad uzyskaniem kevlaru przez wiele lat w laboratoriach DuPont. Wytężone prace zakończyły się sukcesem w 1963 r.

Rachel Zimmerman: Drukarka pisma ideograficznego

Urządzenie to umożliwia komunikowanie się osobom dotkniętym różnymi niepełnosprawnościami, np. porażeniem mózgowym. Użytkownik takiej maszyny dotyka, przy użyciu specjalnego touchpada, symboli wyświetlanych na jej ekranie. Drukarka tłumaczy je na język pisany.

Zimmmerman opracowała drukarkę Blissymbol na szkolny festyn naukowy. Jej wynalazek jednak spotkał się z dużo szerszym odzewem. Dwunastoletnia dziewczynka zdobyła srebrny medal w krajowym konkursie, a sama maszyna po dziś dzień służy wielu niepełnosprawnym.

Hedy Lamarr: szyforwanie komunikatów

Lamarr wychowała się w Australii, gdzie poślubiła milionera, który sympatyzował z nazistami, sprzedawał im broń w czasie drugiej wojny światowej. Lamarr, uczestnicząc w biznesowych spotkaniach męża, zdobyła rozległą wiedzę na temat nowoczesnego uzbrojenia. Z czasem Margaret zaczęła jednak gardzić nazistami. Uciekła od męża, najpierw do Anglii, potem do Stanów.

Tam, w 1941 r. opatentowała „Systemy tajnej komunikacji”. Polegały one na częstych skokowych zmianach częstotliwości nadawanego sygnału radiowego, który miał uniemożliwić przechwycenie i zakłócenie komunikacji. Wynalazek Hedy był pomyślany jako do walki z nazistami, jednak ze względów technicznych nie znalazł wtedy zastosowania. Dziś jest jednak powszechnie stosowany przez armie i tajne służby na całym świecie.

Grace Hopper: komputer IBM

Admirał dr Grace Murray Hopper jest znana jako „matka komputera”. Po drugiej wojnie światowej Hopper stacjonowała w Harvardzie, gdzie pracowała nad IBM-Harvard Mark 1 – pierwszego komputera o dużej mocy obliczeniowej. Grace wynalazła także kompilator, czyli program do automatycznego tłumaczenia pisanego języka „ludzkiego” na kod komputerowy. Te i inne wynalazki przyniosły jej wiele nagród, m.in. National Medal of Technology, w 1991 r., a 30 uniwersytetów przyznało jej tytuły honorowe.

I ciekawostka: informatycy powszechnie posługują się pojęciem „bug” na określenie błędu, czy problemu związanego z programem komputerowym. Mało kto jednak wie, iż termin ten ukuła także Grace Hopper!

 

1 komentarz
  1. Pozycjonowanie mówi

    Dzięki za ten wpis :))

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.