Brave Kids 2019: gruziński finał

Główna część projektu odbywa się latem w różnych miastach w Polsce, a wieńczy ją fantastyczny spektakl we Wrocławiu

22

25 młodych artystów z Wrocławia, Wałbrzycha i Warszawy poleciało już do Tbilisi. Wspólnie z Gruzinami przygotują spektakl, który zaprezentują w ramach międzynarodowego festiwalu. To wydarzenie zamknie 10. edycję projektu.

Brave Kids jest polskim, wywodzącym się z Wrocławia projektem edukacyjno-artystycznym. Umożliwia spotkanie i wspólną pracę młodych talentów z całego świata: uzdolnionych muzyków, śpiewaków, tancerzy, artystów cyrkowych czy aktorów teatralnych. Główna część projektu odbywa się latem w różnych miastach w Polsce, a wieńczy ją fantastyczny spektakl we Wrocławiu.

Jednak wydarzenia związane z projektem odbywają się również w innych krajach. – Cieszy nas, że idea i formuła współpracy artystycznej Brave Kids tak dobrze zakorzeniła się i rozkwita nie tylko w Polsce, lecz również zagranicą. Najważniejsze jest zawsze to, że młodzież i dzieci z różnych krajów świata mają okazję się spotkać i wspólnie tworzyć, wzajemnie się inspirując i od siebie ucząc. To wydarzenie artystyczne unikatowe w skali światowej, a dla uczestników również fantastyczne, budujące doświadczenie – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Tegoroczna, 10. edycja rozpoczęła się w czerwcu, a potrwa do końca listopada. Łącznie weźmie w niej udział 250 młodych artystów z 21 krajów. Ostatni akt Brave Kids 2019 zaplanowano w Gruzji, w Tbilisi.

Brave Kids 2019: gruziński finał

Poleciały tam już trzy polskie grupy: Kid’s New Circus z Wrocławia, Hope4Street z Warszawy (grupa specjalizująca się w hip hopie) oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Wspólnie z trzema grupami gruzińskimi przygotują interdyscyplinarny spektakl wielokulturowy. Zaprezentują go szerokiej publiczności w czasie International Folklore Festival „Rhythms of Fall”.

W tym roku Brave Kids goszczą w Gruzji już po raz czwarty, a młodzi artyści z tego kraju wiele razy brali udział w wydarzeniach w Polsce.

W naszej 10-letniej historii w ramach projektu gościliśmy ponad 100 dziecięcych i młodzieżowych artystów z różnych części Gruzji. W 2016 po raz pierwszy wspólnie z naszymi gruzińskimi partnerami zorganizowaliśmy Brave Kids w Achalciche, w kolejnym roku ponownie w regionie Samcche-Dżawachetii z udziałem młodzieży z Polski, Gruzji, Izraela oraz Iranu, a w zeszłym roku po raz pierwszy w Tbilisi – dodaje Iwona Frydryszak.

Brave Kids 2019: gruziński finał

Projekt Brave Kids w Tbilisi jest wynikiem współpracy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z gruzińską organizacją Caritas Gruzja. Do organizacji projektu Brave Kids w Tbilisi w 2019 roku została zaproszona również European Association of Folklore Festivals – EAFF.

Działanie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W poprzednich edycjach projektu Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

fot. Brave Kids

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Brave Kids 2019: gruziński finał Brave Kids 2019: gruziński finał