Dla pięknego ciała

Jak schudnąć skutecznie? Holistycznie!

281

Lato i odchudzanie to dziś już synonimy. Na półkach roi się od specyfików mających nas wyszczuplić. O tym, jaką rolę w pracy nad nową sylwetkę odgrywa holistyczne podejście do pozbywania się nadwagi, rozmawiamy z naszym ekspertem – Magdaleną Branicką, twórczynią MASAŻOWEGO ŚWIATA.

Rozmawiała: Milena Janiec, zdjęcie Yoann Boyer

Czy stosowanie kosmetyków wołających do nas teraz z półek sklepowych i reklam naprawdę może pomóc poprawić sylwetkę przed latem?

Niektóre preparaty działają i faktycznie wspomagają odchudzanie. Jeśli jednak utrata wagi jest dosyć drastyczna (w krótkim czasie traci się wiele kilogramów), wtedy działania manualne przyniosą szybsze i bardziej trwałe skutki niż kremy ujędrniające czy antycellulitowe.

Masaż ujędrni skórę, poprawiając jej napięcie. Spowoduje też jej lepsze odżywienie na poziomie komórkowym, poprzez polepszenie ukrwienia i krążenia. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie wmasowywać sobie kosmetyku przez około 10 minut w poszczególne partie ciała. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, działając kompleksowo: stosując dietę i zmieniając nawyki żywieniowe na dobre, uprawiając regularnie sport, stosując kosmetyki pielęgnacyjne, a także korzystając z masaży. Wtedy możliwe jest osiągnięcie wymarzonego celu szybciej i łatwiej, a także utrzymanie efektów bez jo-jo.

Czy masaż wspomagający odchudzanie jest bolesny? Na czym polega i jak działa na nasz organizm?

Istnieją różne rodzaje masaży, niektóre przynoszą szybsze efekty, inne – wolniejsze. To samo dotyczy stopnia bólu.

Najczęściej stosowaną techniką jest masaż modelujący sylwetkę, w którym stosuje się większą intensywność technik, takich jak ugniatanie czy rozcieranie. To dzięki nim poprawiamy napięcie skóry, a cały zabieg jest przyjemny. W innej technice wykorzystuje się działanie bańki chińskiej – ten masaż jest z kolei dość bolesny. Musi być wykonywany przez wykwalifikowane do tego osoby, ponieważ nie znając dobrze tej techniki, można zrobić klientowi krzywdę, pozostawiając krwiaki i siniaki. Profesjonalista uprzedzi też klienta, że tego masażu nie można stosować u osób z problemami naczyniowymi czy żylakami.

Kolejny rodzaj to masaż izometryczny wykorzystywany głównie w rehabilitacji w celu odbudowy mięśni po usztywnieniach. Wykonywany jest na napiętych mięśniach przy zastosowaniu silnych technik oklepywania, rozcierania, ugniatania. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są m.in. niski próg bólu, żylaki, problemy naczyniowe.

Praktycznie każdemu z powyższych masaży nie można odmówić skuteczności, ale też trzeba mieć na uwadze, że każdy z nich wymaga  systematyczności.

Trzeba też wiedzieć, że nasz organizm nie najlepiej radzi sobie samodzielnie z usuwaniem toksyn. W jelitach obecne są złogi strawionych pokarmów, które często nie są wydalane do końca. W dzisiejszych czasach oczyszczanie ciała (detoks) jest wręcz koniecznością. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę stopień zanieczyszczenia środowiska i żywność, którą spożywamy.

Korzystne dla naszego organizmu są zabiegi pozwalające na jego odkwaszenie, na przykład okresowe posty czy codzienne picie na czczo wody z sokiem z cytryny – nie tylko, kiedy chcemy poprawić swój wygląd, lecz także trawienie i samopoczucie. Warte polecenia są zabiegi detoksykujące na ciało – na przykład kąpiele w wodzie z solą czy masowanie skóry szorstką rękawicą. Masaże także mają oczyszczający wpływ na organizm – możemy wywnioskować to zarówno z badań, jak i bogatej tradycji zabiegów pielęgnacyjnych we wszystkich kulturach (np. hammam). Skoro więc człowiek dba o ciało od tysięcy lat, dlaczego my mielibyśmy współcześnie tego zaniechać?

Dziękuję za rozmowę.

Dla pięknego ciałaMagdalena Branicka – właścicielka salonu Masażowy Świat, masażystka z ponad 10-letnią praktyką,  terapeutka zajęciowa w domu spokojnej starości (Dom Rencisty PAN w Konstancinie-Jeziornej), szkoleniowiec. Przez 7 lat współpracowała z Ekipą Masującą, jako manager i szkoleniowiec. Wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Zawodowej Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Warszawie. Jej małym sukcesem jest stworzenie masażu twarzy dla firmy Soraya. Twórczyni autorskiego masażu gorącymi kamieniami.