Intrygująca „Thelma”

295

Gutek Film i Uniwersytet Warszawski zapraszają 6 czerwca (środa), o godz. 19:00 do warszawskiego kina Muranów, na kolejne Spotkanie Filozoficzne, w ramach którego pokażemy przedpremierowo film „Thelma” w reż. Joachima Triera. Intrygującą i nieoczywistą opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach.

Po seansie dyskusję z widzami poprowadzi dr Piotr Schollenberger, adiunkt w Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się fenomenologią i tradycją estetyki fenomenologicznej, a także teorią sztuki.

Spotkania Filozoficzne to cykl comiesięcznych spotkań, z których każde składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem. Patronat nad cyklem objął magazyn Filozofuj!

Organizatorzy zapraszają do udziału w spotkaniach jeśli:

– poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,
– interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,
– chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,
– cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,
– pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,
– wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.

 

Zobacz polski zwiastun filmu “Thelma”

 

Opis filmu:

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”). Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Jak pisze The Post, „Thelma” to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.

Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w „Thelmie” Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy. Wcześniej wśród laureatów tego wyróżnienia znaleźli się, m.in.: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Daniel Craig, Alicia Vikander i Rachel Weisz.

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.

Spotkania Filozoficzne w pozostałych miastach:

Poznań: 13 czerwca (środa) o godz. 21:00 w Kinie Muza
Spotkanie po projekcji poprowadzi Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, redaktor “Czasu Kultury”.

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Poznan/

———————–

Kraków: 6 czerwca (środa) o godz. 20:00, Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Rozmowę po filmie poprowadzi dr hab. Joanna Hańderek z Instytutu Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender i multikulturalizmu.

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Krakow/

———————–

Katowice: 6 czerwca (środa) o godz. 18:30 w Kinie Światowid
Rozmowę po filmie poprowadzi dr Alicja Pietras z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego (Filozofia & Coaching & Kognitywistyka w Katowicach).

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Katowice/

———————–

Łódź: 6 czerwca (środa) o godz. 19:00 w Kinie Charlie
Dyskusję po filmie poprowadzi dr Krzysztof Kędziora – adiunkt w Katedrze Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Łódź/

———————–

Trójmiasto: 6 czerwca (środa) o godz. 19:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym
Dyskusję po filmie poprowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Trójmiasto/

———————–

Toruń: 6 czerwca (środa) o godz. 18:00 w Kinie Centrum
Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem dr hab. Krzysztofa Abriszewskiego z Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Torun/

———————–

Lublin: 6 czerwca (środa) o godz. 18:00 w Centrum Kultury w Lublinie
Dyskusję po seansie poprowadzi dr hab. Paweł Sikora, adiunkt w zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.

Wydarzenie na FB: facebook.com/Filozofia_Lublin/

———————–

Zduńska Wola: 6 czerwca (środa) o godz. 17:45 w Kinie Ratusz
Dyskusję po seansie poprowadzi dr Marcin Maria Bogusławski – z pochodzenia zduńskowolanin, adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Wydarzenie na FB: facebook.com/ZdunskaWola/

 

“Thelma” w kinach od 8 czerwca 2018

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.