„Jak zerwać z plastikiem” Willa McCalluma – już w księgarniach

Znakomity poradnik dla wszystkich, którym matka Ziemia nie jest obojętna

459

Coraz więcej z nas dostrzega, w jak absurdalnej sytuacji znalazła się ludzkość: stworzyliśmy pewien materiał, codziennie produkujemy wręcz niewyobrażalne jego ilości, ale nie mamy żadnego planu, jak go zutylizować. Wszyscy go znamy i używamy. Plastik.

Nie chodzi jednak o to, że plastik – tani, giętki, a nawet ratujący ludzkie życie, gdy używa się go do produkcji sprzętu medycznego – jest zły sam w sobie. Rzecz w tym, że stworzyliśmy kulturę marnotrawstwa opierającą się na przedmiotach jednorazowego użytku.

90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach. 80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie. Co minutę do oceanów trafia zawartość jednej śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.

Tak powszechne w naszym otoczeniu jednorazowe sztućce, reklamówki i kubki na kawę, których używamy zazwyczaj tylko przez kilka minut, będą rozkładać się przez setki lat. Z naszej winy przyszłe pokolenia mogą żyć w świecie, w którym już w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Do księgarń właśnie trafiła książka Willa McCalluma, dyrektora brytyjskiego oddziału Greenpeace do spraw oceanów. „Jak zerwać z plastikiem” przedstawia najważniejsze i szokujące fakty na temat zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, wywiady z inspirującymi ludźmi oraz wskazówki, jak pozbyć się plastiku z własnego domu i miejsca pracy. To także książka dla tych, którzy chcą działać, ale nie zawsze wiedzą, od czego zacząć, by wprowadzić w swoje życie idee: #zerowaste, #lesswaste.

Znakomity poradnik „Jak zerwać z plastikiem” Willa McCalluma – już w księgarniach

Przeczytaj fragment książki

 

Nasze działania: drobne zmiany w domu i w pracy; udostępnianie zatrważających statystyk; wyrażanie oburzenia, gdy producenci zasypują nas niepotrzebnymi plastikowymi przedmiotami i opakowują każdy produkt wieloma warstwami plastiku – wszystko to sprawia, że rośnie w siłę globalny ruch, którego członkowie nie tylko mówią o problemie związanym z plastikiem, ale też chcą przekuć słowa w czyny. Poradnik „Jak zerwać z plastikiem” podpowie, jak dołączyć do tego ruchu i zaprosić do niego innych. Plastik nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Musimy wspólnie stawić czoło naszemu uzależnieniu od niego i zjednoczyć wysiłki w walce o czystszy świat.

Will McCallum jako dyrektor brytyjskiego oddziału Greenpeace’u do spraw oceanów wyjątkowo aktywnie angażuje się w walkę z plastikiem. Regularnie spotyka się z przedstawicielami rządu i biznesu, aby zachęcić ich do włączenia się w działania, które pozwolą zażegnać kryzys związany z tworzywami sztucznymi. Nadzoruje międzynarodową kampanię Greenpeace, której celem jest ustanowienie największego na świecie obszaru chronionego na Oceanie Antarktycznym.

„Jak zerwać z plastikiem” już w księgarniach! Zamów TUTAJ

1 komentarz
  1. MM mówi

    Świetnie, że pojawiają się takie publikacje. Może otrząśniemy się z tego naszego przekonania, że nie musimy dbać o miejsce, gdzie żyjemy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.