Kobiece stopy w tarapatach

127

Cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn doświadcza problemów związanych ze stopami. Czy wszystkiemu winne są tylko wysokie obcasy? O odpowiedź poprosiliśmy dr n. med. Joannę Stodolną-Tukendorf, fizjoterapeutkę i kosmetolożkę z Kliniki Zdrowej Stopy „FootMedica”

Nie od dziś wiadomo, że szpilki są powodem cierpienia kobiecych stóp. Chociaż są jedną z głównych przyczyn zaburzeń w obrębie stóp, to nie tylko one niekorzystanie wpływają na ich stan. Równie częstymi problemami są źle dopasowane buty, nawet te na płaskiej podeszwie, nieodpowiednia pielęgnacja oraz ignorowanie dziedziczonych predyspozycji, które mogą, ale nie muszą, prowadzić do deformacji.

Co dziedziczą nasze stopy?

Na przykład paluch koślawy, potocznie zwany halluksem, wbrew obiegowej opinii nie jest wadą genetyczną. Dziedziczona jest „architektura” stopy i pewne predyspozycje do wystąpienia deformacji. Do przyczyn powstawania halluksów zaliczają się wady wrodzone, np. stopa Mortona, stopa pronacyjna (stopa w stawie skokowym ucieka nadmiernie do środka podczas ruchu w pełnym obciążeniu) oraz nadmierna ruchomość stawów (hipermobilność konstytucjonalna), które powodują zmianę biomechaniki stopy, odchylenia kątowe i rotacyjne w trakcie fazy przetaczania i odepchnięcia. Czynniki zewnętrzne potęgują wrodzone predyspozycje. Jedną z przyczyn jest nieprawidłowo dopasowane obuwie.
Rozwojowi palucha koślawego może zapobiegać odpowiednia pielęgnacja stóp.

Wbijamy szpilę w szpilki

Noszenie wysokich obcasów powoduje poszerzenie się i nadmierne obciążenie przedniej część stopy, co bywa przyczyną obniżenia się łuku poprzecznego stopy. To nie koniec zagrożeń. Przez ciągle podniesioną piętę kurczy się ścięgno Achillesa, aż w końcu skraca się na stałe. Na szczęście przy odpowiednich technikach rozciągania jest to proces odwracalny. Szpilki mają też tę wadę, że całkowicie unieruchamiają stopy i mięśnie łydki, które w ogóle nie pracują, ale za to są nadmiernie napięte. To z kolei oznacza, że ograniczony jest przepływ krwi. W efekcie noszenia szpilek można nabawić się nie tylko schorzeń stóp, lecz także żylaków lub innych chorób układu krwionośnego.

Kobiece stopy w tarapatach

Dobieraj ładne i… wygodne buty

Podstawowym błędem kobiet jest kupowanie butów niedopasowanych do swoich stóp, najczęściej za małych i zbyt wąskich.

Bardzo często obuwie jest za ciasne, stopy nie mają możliwości ruchu, a palce są wręcz przykurczone i ściśnięte. Podążając za modowymi trendami, kobiety chętnie wybierają buty z wąskim czubkiem, które dla osób z predyspozycjami, np. do halluksów, mogą stać się przyczyną postępowania zwyrodnienia.

Aby temu zapobiegać, przede wszystkim należy kupować buty popołudniu, pod koniec dnia, gdy stopa nieznacznie się poszerza. Wtedy mamy gwarancję, że następnego dnia nie okażą się za ciasne. Warto również zwrócić uwagę, aby podeszwa nie była sztywna i twarda, tak jak np. w drewniakach.

Noś szpilki tak często, jak to konieczne, wygodne buty – tak często, jak to możliwe.

Czego jeszcze nie lubią Twoje stopy?

Chcemy dla stóp dobrze, ale często przez złą pielęgnację dodatkowo im szkodzimy. Wbrew powszechnym opiniom nie powinniśmy stosować pumeksów czy metalowych tarek do stóp, zwłaszcza po uprzednim długim moczeniu stóp w solach. Zapomnijmy o nakładaniu złuszczających skarpet, które niszczą delikatną skórę wysklepienia stopy i przestrzeni między palcami, przez co mogą doprowadzić do powstawania ran, a nawet poparzenia chemicznego!

Często po nieprawidłowej pielęgnacji domowej pojawiają się problemy z paznokciami, np. zaczynają wrastać, pojawiają się infekcje. Samodzielnie walczymy z modzelami i odciskami, tak naprawdę pogarszając sprawę.

Domową pielęgnację warto ograniczyć do ścierania stwardniałego naskórka specjalną tarką na sucho, przed kąpielą, oraz odpowiedniego nawilżenia kosmetykami, które zawierają dużo natłuszczających składników aktywnych, takich jak: mocznik, alantoina, aloes, masło shea, d-panthenol, lanolina. Składniki w preparatach przeznaczonych do stóp powinny również mieć właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Są to najczęściej wyciągi roślinne: propolis, olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn, lawenda.

Kobiece stopy w tarapatach

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.