Piersi do liftingu

323

Operacje piersi są na szczycie listy najczęściej wykonywanych zabiegów z dziedziny chirurgii estetycznej. O tym, że wbrew pozorom nie są one związane tylko ze zmianą rozmiaru biustu, rozmawiamy z doktorem Waldemarem Weissem, chirurgiem plastykiem o międzynarodowym doświadczeniu, który właśnie rozpoczął współpracę z warszawskim Centrum Medycznym Medicover.

Rozmawia : Magdalena Sadalska

Panie doktorze, co to jest ptoza piersi?

Dobrze, że rozpoczęła Pani akurat od tego pytania. Ptoza jest bowiem określeniem definiującym opadanie, w tym wypadku piersi, najczęściej z towarzyszącym temu rozciągnięciem okalającej ich skóry lub zanikiem wewnętrznej tkanki gruczołowo-tłuszczowej wewnątrz nich. Dolna część biustu zostaje umiejscowiona zbyt nisko, przy nieproporcjonalnie pustej i długiej części górnej. Jeśli więc chcemy rozmawiać o innych, niż tylko zmieniających rozmiar operacjach piersi, bardzo ważne jest wiedzieć, o czym właściwie mówimy. Określenie ptoza jest więc istotne, jeśli chodzi o operacje podnoszące – czyli liftingujące – biust.

Czy dolegliwość ta dotyczy tylko kobiet starszych?

Choć mogłoby się tak wydawać, to wcale tak nie jest! Ptoza może występować od wczesnego okresu rozwoju biustu, jednak częściej obserwowana jest po znacznej utracie wagi, w ciąży lub po karmieniu piersią. Może występować samodzielnie (tzw. czysta ptoza) lub w połączeniu z hipertrofią (przerostem) piersi. Z ptozą możemy też mieć do czynienia u kobiet z małym biustem (hipoplazja lub hipotrofia).

Jaki tak naprawdę jest cel operacji ?

Samych technik operacyjnych jest mnóstwo (na ich opisanie zabrakłoby nam czasu w trakcie jednej rozmowy). To, co interesuje większość pacjentów, to blizny pooperacyjne. Te zależą od stopnia nasilenia wady, z którą mamy do czynienia. Ale o tym za chwilę. Sama operacja składa się z remodelowania piersi poprzez koncentrowanie i modyfikowanie pozycji gruczołu. Zewnętrzna powłoka skórna jest następnie dopasowywana do nowego kształtu biustu, a nadmiar skóry zostaje usunięty. Pozwala to na osiągnięcie głównego celu operacji, a więc efektu kształtnych i jędrnych piersi, wraz z przesunięciem sutków, które wcześniej umiejscowione były zbyt nisko. Następnie zszywane są krawędzie wyciętej skóry i właśnie to powoduje powstawanie blizn.

Wspomniał Pan o bliznach, które mogą różnić się od siebie…

Owszem. Gdy ptoza jest zaawansowana, blizny mają kształt kotwicy – składają się z blizny umiejscowionej naokoło sutka , pionowej biegnącej od otoczki do zgięcia pod piersią oraz poziomej ukrytej pod zagięciem podpiersiowym. Długość poziomej blizny zależy od tego, jak bardzo opadnięte są piersi. Jeśli ptoza jest umiarkowana, można zastosować metodę izolowanej pionowej blizny, która pozwala uniknąć jej poziomej części pod biustem i pozostawić jedynie tę okalającą otoczkę sutkową oraz bliznę pionową. W niektórych przypadkach, gdy ptoza jest niewielka, można wykorzystać koncentryczną metodę podnoszenia piersi, która zostawia ślad wyłącznie wokół otoczki sutkowej. Z kolei gdy piersi są zbyt małe (hipoplazja), zalecane może być jednoczesne wprowadzenie implantów piersi, aby je wypełnić.

Mammoplastyka ptozy może być wykonana począwszy od schyłku okresu dojrzewania, gdy biust już nie rośnie, aż do końca życia. Ewentualna ciąża oraz karmienie piersią są po takiej operacji możliwe, jednak zaleca się odczekanie z zajściem w ciążę co najmniej sześć miesięcy od operacji. Warto tu wspomnieć, że operacja ta nie wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi.

Jak wygląda przygotowanie pacjentki do operacji?

Zawsze zlecane są przedoperacyjne badania kontrolne. Najpóźniej 48 godzin przed operacją odbywa się konsultacja z anestezjologiem. Oprócz standardowych badań przedoperacyjnych planowane są również radiologiczne badania piersi (mammografia i/lub USG). Jeśli pacjentka pali papierosy, miesiąc przed operacją i po niej zaleca się zaprzestanie powstrzymanie od nałogu, gdyż może on powodować opóźnienie w zabliźnianiu się ran. Może się też okazać, że konieczne będzie zrezygnowanie z antykoncepcji doustnej, zwłaszcza jeśli istnieje u pacjentki dodatkowe ryzyko w postaci nadwagi, żylaków czy problemów z krzepliwością krwi.

Ponadto trzeba też pamiętać o tym, że przez 10 dni przed operacją nie wolno stosować żadnych leków na bazie aspiryny.

W jakim znieczuleniu wykonywana jest operacja?

Zwykle jest to znieczulenie ogólne, więc pacjentka przesypia praktycznie całą operację, która w zależności od umiejętności operatora i stopnia zaawansowania ptozy trwa zazwyczaj 1,5–3 godziny, choć może też odbywać się to dłużej.

Dla wielu kobiet kluczowy jest też temat bólu po operacji…

Ten jest na szczęście raczej niewielki. Podobnie zresztą, jak w przypadku większości operacji estetycznych. Ból ustępuje po zastosowaniu zwykłych środków przeciwbólowych. Powszechne jest występowanie obrzęku, sinienie oraz ból przy podnoszeniu ramion. Opatrunek zdejmowany jest zwykle po czterech dniach od operacji, może być zastąpiony lżejszym modelem, podobnym do specjalistycznych staników sportowych. Po jednym lub dwóch dniach od operacji pacjentka może opuścić szpital, natomiast dwa, trzy dni później powinna zgłosić się na konsultację.

O czym jeszcze należy pamiętać w temacie rekonwalescencji?

Pierwsza rzecz to zdjęcie szwów. Jeśli nie są rozpuszczalne, trzeba usunąć je w terminie od ośmiu do dwudziestu jeden dni po operacji. Należy również zaplanować sobie od tygodnia do dwóch na rekonwalescencję przed powrotem do pracy. Jeśli natomiast chodzi o uprawianie sportów angażujących ręce, zalecałbym odczekanie co najmniej miesiąca po zabiegu.

Ile czeka się na pełen efekt?

Ostatecznych efektów nie można ocenić wcześniej niż po około trzech miesiącach po operacji, ze stabilizacją rezultatu po roku. Piersi po zabiegu powinny być harmonijnie ukształtowane, symetryczne lub prawie symetryczne oraz mieć naturalny kształt. Poza poprawą fizyczną operacja często ma pozytywny wpływ na kontrolę wagi, ćwiczenia, dobór odzieży i zdrowie psychiczne. Jednakże zanim to nastąpi, należy cierpliwie czekać, aż blizny zbledną, oraz przestrzegać harmonogramu regularnych wizyt kontrolnych. Zoperowane piersi pozostają naturalne i wrażliwe oraz w normalny sposób reagują na zmiany hormonalne, zmiany ciała i wagi.

Celem tego zabiegu jest poprawa wyglądu, a nie osiągnięcie stanu idealnego. Jeśli cele są realistyczne, efekty powinny przynieść kobiecie sporą satysfakcję.

A co w sytuacji, kiedy pacjentka jest rozczarowana efektem?

Najczęstszym powodem rozczarowań po tego typu operacjach są widoczne blizny. Przez pierwsze dwa, trzy miesiące po operacji mogą być one różowe i spuchnięte, później stopniowo zanikają i stają się ledwo zauważalne. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ślady pozostają szerokie, blade lub – przeciwnie – brązowe. Trzeba tu podkreślić, że mimo iż blizny bledną wraz z upływem czasu, to nigdy nie znikają całkowicie. Jeśli jednak chirurg kontroluje szwy, to bliźnienie jest procesem zależnym od pacjenta. W niektórych przypadkach asymetria biustu, rozmiaru, wysokości, wielkości lub skierowania sutka mogą się utrzymywać. Wszystkie te niedoskonałości można skorygować podczas kolejnego zabiegu, jednak zaleca się odczekanie z tym od roku do dwóch lat.

Podniesienie biustu, nawet jeśli wykonywane jest z pobudek czysto estetycznych, nadal jest operacją chirurgiczną z idącym za nią ryzykiem, jakie wiąże się z każdym zabiegiem medycznym, niezależnie od tego, jak lekki by się on wydawał. Pooperacyjna opieka po zabiegu podniesienia piersi zwykle jest jednak dość prosta. Tak naprawdę przeważająca większość operacji kończy się efektem satysfakcjonującym dla pacjentki.

Co zrobić, aby do minimum zmniejszyć ryzyko rozczarowania efektem zabiegu?

Wybierając wykwalifikowanego chirurga plastyka, możemy mieć pewność, że będzie on miał doświadczenie potrzebne do uniknięcia wszelkich możliwych komplikacji lub – w razie potrzeby – do efektywnego ich wyleczenia. Wszelkie wątpliwości pacjentki są tak naprawdę rozwiewane podczas konsultacji ze specjalistą. W moim przypadku są to zwykle dwa – lub więcej, jeśli zachodzi taka potrzeba – spotkania z pacjentką. Daje to możliwość pełnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z operacją.

Dziękujemy za rozmowę.

Piersi do liftingu

Nasz ekspert
Dr Waldemar Weiss – specjalista chirurgii plastycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał we Francji. Jest jedynym polskim chirurgiem plastykiem ze specjalizacją w dziedzinie chirurgii estetycznej w Zachodniej Europie. Odkąd w latach 80. wyjechał z kraju, ukończył liczne kursy i specjalizacje z dziedziny chirurgii plastycznej i estetycznej, dzięki czemu jest obecnie jednym z najbardziej dyplomowanych chirurgów plastyków nie tylko we Francji, lecz także w całej Europie. Założyciel i właściciel Centrum Chirurgii Estetycznej Zachodniego Paryża w jednej z najstarszych, bo istniejącej od 1904 roku, i najbardziej renomowanych paryskich klinik La Montagne. Wśród najczęściej wykonywanych przez dr. Waldemara Weissa zabiegów znajdują się: operacje twarzy (odmładzanie, zmiana kształtu nosa), a także powiększanie i zmiany kształtu piersi czy zabiegi liposukcji. Po ponad trzydziestu latach pracy za granicą dr Weiss pojawia się w ojczyźnie, aby móc periodycznie operować pacjentów w Polsce i wymieniać się doświadczeniami ze specjalistami w naszym kraju.

Więcej informacji :
chirurgia-estetyczna.eu, tel. 500 900 905
Centrum Medyczne Medicover

 

foto: unsplash

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.