Polska premiera szkockiej whisky inwestycyjnej 

Charakterystyką whisky inwestycyjnych, takich jak wspomniana 27-latka, jest ich wyjątkowość – drugi raz taki smak i aromat się nie powtórzą

79

Miłośnicy whisky na całym świecie doskonale wiedzą, że najlepsza whisky to ta ze Szkocji.  Działa tam specjalny urząd, który bardzo rygorystycznie pilnuje przepisów odpowiadających za jakość szkockiego dobra narodowego. Jak się jednak okazuje, aby wybrać najlepszą whisky, potrzeba nie Szkota, a… Polaka!

Jeszcze kilka lat temu nie istniała w Polsce nazwa określająca profesję osoby, która zajmuje się wyszukiwaniem i wyborem whisky – często spośród tysięcy różnych beczek – tej jednej jedynej, która będzie wyjątkowa, zachwycająca aromatem i swoją historią. Selekcjoner, bo o nim mowa, nie jest związany z jedną marką czy destylarnią. Wręcz przeciwnie, jego poszukiwania muszą być możliwie szerokie, a znajomość rynku ogromna. Artur B. Brzychcy, selekcjoner i założyciel Loży Dżentelmenów*, ma już na swoim koncie kilkanaście udanych selekcji. Zaczynał od wybrania dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych whisky bardzo wyjątkowej, zabutelkowanej z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do NATO. Z czasem przyszły kolejne selekcje, a wartość poprzednich znacznie wzrosła. „NATO-wska whisky” dziś jest warta ponad siedmiokrotnie więcej, niż miało to miejsce w momencie jej premiery w Polsce.

Polska premiera szkockiej whisky inwestycyjnej 

Sukcesy z wyborem whisky z rozmaitych szkockich destylarni, pozwoliły nie tylko na zbudowanie imponującego portfolio Loży Dżentelmenów, ale także na pójście o krok dalej – selekcję whisky z dużo wyższej półki, o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Po ponad roku trudnych negocjacji z jedną z najbardziej prestiżowych szkockich destylarni i wyborze unikatowej beczki, nastąpił długo wyczekiwany moment w polskich kręgach miłośników bursztynowego trunku – uroczysta premiera, która w warszawskim Pałacu Sobańskich zgromadziła miłośników whisky, inwestorów, przedstawicieli mediów oraz zaproszone osobistości.

Polska premiera szkockiej whisky inwestycyjnej 

Premierowa „gwiazda” jest wyjątkowa pod wieloma względami. Pochodzi ze szkockiej miejscowości Tain, dokładnie z farmy o poetycko brzmiącej nazwie Dolina Spokoju (Glen Morangie). W momencie butelkowania, beczka miała ponad 27 lat, co czyni z niej najstarszą zabutelkowaną whisky w tej destylarni. Co więcej, jest to pierwszy przypadek w historii tej marki, kiedy wyrażono zgodę na sprzedaż beczki w ręce prywatnej firmy! Wiek i wyjątkowo udany wybór beczki sprawił, że zarówno zgromadzeni podczas degustacji goście, jak też dr Bill Lumsden, jeden z najznakomitszych szkockich fachowców od produkcji whisky, zgodnie uznali, że jest doskonała w smaku i aromacie, choć może to być jedna z niewielu okazji, gdy whisky ta została otwarta i spróbowana.

Polska premiera szkockiej whisky inwestycyjnej 

Charakterystyką whisky inwestycyjnych, takich jak wspomniana 27-latka, jest ich wyjątkowość – drugi raz taki smak i aromat się nie powtórzą. Zabutelkowano zaledwie 230 sztuk premierowej whisky, a każda z nich warta jest dzisiaj 10 tysięcy złotych. Dla dżentelmenów może to być inwestycja, której najprawdopodobniej nigdy nie otworzą i nie spróbują. Świadczą o tym także poprzednie selekcje Artura Brzychcy, które zdobią kolekcje fanów whisky oraz inwestorów, i które – nieotwarte – regularnie zwiększają swoją wartość. 

Jak bardzo wzrośnie wartość opisywanego trunku, którego premiera miała niedawno miejsce? Obserwując rynek whisky inwestycyjnych można śmiało przyjąć za pewnik podwojenie jej wartości i z pewnością nie jest to jeszcze górna granica jej ceny.

***

* Loża Dżentelmenów to miejsce, stworzone przez specjalistów od towarów luksusowych, w którym spotykają się ludzie, chcący poznać wysublimowane smaki. Celem działalności Loży jest ukazywanie bogactwa aromatów i smaków, zamkniętych w kieliszku wina, szklaneczce whisky czy niebieskim dymie cygara. Loża Dżentelmenów selekcjonuje pojedyncze, ekskluzywne i unikatowe beczki szkockiej whisky, której smakiem dzieli się z polskimi fanami szlachetnego trunku. Głównym ekspertem Loży Dżentelmenów jest Artur B. Brzychcy – selekcjoner, znawca wyśmienitych trunków i specjalista ds. inwestycji na rynku whisky.

Więcej informacji na stronie www.lozadzentelmenow.pl