Przez zęby do… serca

139

Próchnica sama w sobie jest chorobą bakteryjną, która w zaawansowanym stadium niekiedy prowadzi do silnych bólów zębów, a często też – do ich usunięcia. O tym wiemy chyba wszyscy. Okazuje się jednak, że dolegliwość sama w sobie może być tak naprawdę zalążkiem wielu innych, w większości przypadków znacznie poważniejszych, schorzeń. Nie mając fachowej wiedzy, samemu raczej trudno połączyć różnego typu choroby serca, zatok czy stawów właśnie z zębami. A moglibyśmy ich uniknąć dzięki regularnym wizytom u dentysty! Zapraszamy do lektury rozmowy z lek. stom. Małgorzatą Włostowską z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MABO-MED w Goszczynie.

Rozmawia: Adam Michalak

Pani doktor, pierwsze pytanie, które nasuwa się automatycznie, to jakim właściwie sposobem nieleczone zęby mogą siać takie spustoszenie praktycznie w całym naszym organizmie?!

Małgorzata Włostowska: Z medycznego punktu widzenia jest to dosyć proste. Jeśli na przykład ktoś ma zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie zastawek, a w niektórych przypadkach – nawet zawał, przyczyną mogą być właśnie chore zęby. Bakterie gromadzące się w nich przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu, a następnie uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Wtedy znacznie łatwiej osadza się na nich płytka miażdżycowa zwężająca ich światło. Do tego dochodzi również większa krzepliwość krwi (gęstsza krew jest trudniejsza do przepompowywania dla serca). Nie mówię w żadnym wypadku o tym, że chore zęby są jedyną przyczyną chorób serca, ale na pewno – jedną z kilku bardzo poważnych.

W takim razie przyczyną jakich jeszcze chorób mogą być nieleczone zęby?

Niestety jest tego dosyć sporo… Próchnica może być powodem m.in. stanów zapalnych zatok, stawów, a także chorób nerek, anginy czy choroby wrzodowej.

Czy wszystkie te schorzenia są związane z przedostawaniem się bakterii próchniczych do krwiobiegu, a następnie – do infekowanych części ciała?

Właśnie nie. W tym wypadku chodzi o chorobę wrzodową, która powstaje w zupełnie inny sposób. Bolące zęby lub braki w uzębieniu (często bardzo rozległe) utrudniają dobre gryzienie i żucie pokarmów. W ten sposób zamiast rozdrobnić pokarm, mieszając go ze śliną, większość osób połyka po prostu duże kęsy. A nie zapominajmy, że tak naprawdę dobrze przeżuty pokarm w pewnym stopniu jest trawiony już w jamie ustnej. Przy pominięciu tego etapu dłużej trawi się on w samym żołądku, co tak naprawdę stanowi dla niego spory wysiłek. Długotrwale trawione jedzenie oznacza większą ilość soku żołądkowego. A w jego skład wchodzi m.in. kwas solny, który w nadmiarze sprzyja powstawaniu wrzodów żołądka.

No dobrze, w takim razie prosiłbym na koniec o jeszcze kilka słów na temat tego, jakie mogą być najpoważniejsze schorzenia powodowane przez próchnicę?

Zapalenie przyzębia (zespół tkanek otaczających i unieruchamiających ząb) może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do tak groźnych chorób, jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na szczęście nie zdarza się to zbyt często.

Czy dobrze rozumiem, że regularna kontrola jamy ustnej u stomatologa lub higienistki jest niezbędna w zapobieganiu wielu chorobom, które pozornie nie kojarzą się wcale z zębami czy dziąsłami?

Właśnie tak. Kontrola umożliwia zdiagnozowanie ewentualnych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, znalezienie ubytków mogących prowadzić do utraty uzębienia, ale i profilaktykę, dzięki której możemy im zapobiec oraz ustrzec się przed niektórymi naprawdę poważnymi schorzeniami.

Dziękuję za rozmowę.

MABO-MED to Rodzinny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Jego podstawowymi formami działalności są stomatologia i ortodoncja. Przychodnia współpracuje też z lekarzami różnych specjalności, stąd w ofercie znajdują się także konsultacje kardiologiczne, ortopedyczne i dermatologiczne. Każdego dnia można zrobić w gabinecie całe spektrum badań diagnostycznych – wynik otrzymujemy jeszcze tego samego dnia drogą e-mailową. W najbliższej przyszłości pojawią się tu także: endokrynolodzy, pediatrzy i okuliści. Niebawem planowane jest też otwarcie nowoczesnego gabinetu fizjoterapii.

MABO-MED
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Warszawska 33
05-610 Goszczyn
tel.: 48 663 25 39
kom.: 500 236 784

mabomed.pl