Rewolucja w walizce

Podróżowanie z bagażem podręcznym otwiera okno na świat

323

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest tanie, wygodne i szybkie. Dzięki temu unikniesz stania w kolejce i masz pewność, że walizka doleci z Tobą na miejsce. Oto kilka patentów, które sprawią, że wyjazd z małą torbą stanie się czystą przyjemnością.

Już podczas pakowania uwzględnij konieczność przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Jest obowiązkowa i bywa długotrwała. W zależności od wielkości lotniska i natężenia ruchu można stać godzinami w oczekiwaniu na swoją kolej. Istnieją jednak sposoby, by zdecydowanie przyspieszyć cały proces. Wystarczy… odpowiednio się spakować.

Co zabrać, a co lepiej zostawić w domu?

Przede wszystkim nie zabieraj do bagażu ostrych narzędzi. Nie będziesz mogła wnieść ich na pokład, co więcej – Twój bagaż będzie musiał zostać szczegółowo przeszukany, co wydłuży procedurę. Nie powinnaś pakować też takich rzeczy, jak: lakier do włosów, aerozole, nożyczki (nawet te małe do paznokci mogą okazać się problematyczne), ostrza w jakiejkolwiek postaci (np. scyzoryk). W bagażu podręcznym nie przewieziesz także alkoholu kupionego poza strefą lotniskowych sklepów, o czym warto pamiętać, jeśli planujesz przywieźć z wakacji np. wino.
Śmiało możesz za to zabrać jednorazową maszynkę do golenia z osłonką, obcinacz do paznokci, suszarkę, lokówkę, prostownicę. Bez problemu przewieziesz kosmetyki i perfumy, o ile są w pojemnikach o objętości do 100 ml i umieścisz je w foliowych przezroczystych torebkach strunowych, czyli z tzw. suwakiem. To samo dotyczy pasty do zębów i innych substancji ciekłych, np. płynu do soczewek. W trakcie kontroli bezpieczeństwa płyny zostają wyłożone na osobną tacę. W przypadku lekarstw również obowiązuje limit 100 ml. Dobrze mieć ze sobą zaświadczenie od specjalisty o medykamentach przyjmowanych na stałe.

Przewożenie biżuterii jest dozwolone, choć może być kłopotliwe. – Kiedyś zatrzymano mnie do szczegółowej kontroli, bo mój wisiorek przypominał łuskę od naboju. Musiałam się mocno tłumaczyć, że to tylko ozdoba, a nie część przewożonej w ukryciu broni – wspomina Aleksandra Ryś z portalu Tanie-Loty.pl.

Pakowanie optymalne

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest rolowanie ubrań zamiast ich składania. Przy odpowiednim ułożeniu rzeczy zajmują mniej miejsca i mniej się gniotą. Warto również wykorzystać przestrzeń w butach i włożyć do nich na przykład skarpetki.

W zależności od pory roku powinnaś również przemyśleć, co założysz na siebie podczas lotu. Jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, najlepiej założyć te najcięższe ubrania, np. jeansy, ciepły sweter. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku – nie zakładaj na siebie kilku warstw tylko po to, żeby zmieścić się w limicie bagażowym.

Jeśli lubisz zabierać ze sobą biżuterię, a ulubiona kasetka będzie oznaczała nadbagaż, możesz skorzystać z prostego sposobu – przewlecz naszyjniki przez zwykłe plastikowe rurki do napojów. Dzięki temu łańcuszki się nie poplączą i nie zniszczą.

Na koniec pakowania zostaw elektronikę. Najlepiej, aby laptop, aparat, czytnik książek czy inne urządzenia elektroniczne, które chcesz zabrać w podróż, umieścić na samym wierzchu pakowanej  walizki. Podczas kontroli bezpieczeństwa będziesz musiała je wyjąć na taśmę, więc lepiej, żeby były w łatwo dostępnym miejscu. Przepakowywanie się tuż przed taśmociągiem potrafi być mocno stresujące.

Rewolucja w walizce