Ślubuję Ci jako… człowiek

Co to jest ślub humanistyczny?

272

Afirmacja tolerancji, wolność jednostki, absolutne zaufanie do ludzi, równość kobiety i mężczyzny oraz wzajemny szacunek. To główne wartości, które przyświecają parom zawierającym śluby humanistyczne. To także opcja dla tych, którzy nie utożsamiają się z żadną wiarą ani wyznaniem, a ślub cywilny jest dla nich niewystarczający.

Tekst: Agnieszka Owczarska

Humanizm jest systemem wartości, który wzywa człowieka do indywidualnego spełnienia poprzez kultywowanie życia pełnego etyki i twórczości. Na podstawie tych tradycji powstały tak zwane ceremonie przejścia, które są organizowane na całym świecie. Należą do nich także śluby.

Co to jest ślub humanistyczny?

To spersonalizowana i ideowa ceremonia małżeńska. Doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości i jednocześnie pragną wyjątkowego wydarzenia w swoim życiu. Tego typu ceremonie od wielu lat są popularne na Zachodzie, w Polsce zaś pierwszy ślub humanistyczny został zawarty w grudniu 2007 roku. Od tego czasu liczba tej szczególnej formy zaślubin sukcesywnie rośnie.

Wydarzenie postrzega się jako społeczne, wspólnotowe, a jego status podobny jest do ślubu kościelnego sprzed 1998 roku (przed nastaniem ślubów konkordatowych). Ceremonia ślubu humanistycznego zawiera element przysięgi, jednak jest on w pełni spersonalizowany i nieszablonowy. To młodzi ustalają, do czego się zobowiązują i co jest dla nich istotne. Kreatywność młodych nie zna granic i dlatego część ślubów humanistycznych ma w sobie elementy humoru, a część stanowi niezwykle poważną wyznania.

 

 

 

Co jest najważniejsze?

Najistotniejsza w ślubie humanistycznym jest możliwość kreatywnego ogłoszenia światu, że osoby przystępujące do ślubu wyznają te same wartości. To wokół nich buduje się kanwę ceremonii. Dobierane są zatem odpowiednie słowa, muzyka, gesty oraz symbolika, które mają pokazać zgromadzonym jak wiele łączy młodą parę.

Wyrażenie przez dwoje ludzi swojego indywidualizmu, poglądów oraz pragnień to niejednokrotnie najważniejszy cel uroczystości. Podczas ślubu to osoby go zawierające mają pełny wpływ na cały przebieg obrzędu. Nie ma tu z góry ustalonych formułek. Cała ceremonia jest wykreowana na potrzeby konkretnej pary, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku ślubów cywilnych czy kościelnych. Tutaj w samym centrum zainteresowania jest konkretny człowiek.

Dla kogo ślub humanistyczny?

Ponieważ celem ślubu humanistycznego nie jest prokreacja, płeć małżonków nie ma znaczenia. Część osób dopuszczających się ceremoniału decyduje się wprawdzie na zawarcie związku małżeńskiego także przed urzędnikiem stanu cywilnego, jednak dla wielu par to ta szczególna uroczystość ma największe znacznie.

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Celebrans jest osobą odpowiedzialną za koordynację oraz przeprowadzenie samej ceremonii zaślubin. To on ustala z zawierającymi ślub poszczególne elementy tak, aby odzwierciedlały charaktery młodych, ich wartości oraz pasje. Często są to celebranci ze stowarzyszeń humanistycznych, w Polsce na przykład – z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Ślub jak sztuka teatralna?

Na polskim rynku istnieją firmy, które podejmują się zorganizowania ślubu humanistycznego niemal w konwencji sztuki teatralnej. Indywidualna historia, bogate dialogi i niebanalna scenografia, a wszystko po to, by podkreślić ważność ślubu w życiu człowieka. To ceremonie, które mają pokazać światopogląd, wyobraźnię i fantazję. A przede wszystkim wzmocnić więzy międzyludzkie. A taki ślub to istne arcydzieło!

foto: unsplash

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.