Szał ciał

Jak wspomóc starania o ładniejszą sylwetkę?

184

Chyba nie istnieje bardziej sezonowy temat niż odchudzanie przed wakacjami. No, może jeszcze zakupy przedświąteczne, ale tym razem skupmy się na prezencie, jaki możemy sprawić same sobie. O to, jak możemy skutecznie i w naturalny sposób wspomóc swoje starania o ładniejszą sylwetkę, zapytaliśmy naszego eksperta – Magdę Branicką, współtwórczynią Masażowego Świata w Warszawie.

Rozmawiała: Milena Janiec

Czy modelowanie ciała masażem może sprawić, że sylwetka będzie wyglądać lepiej? Czy masaże u osoby, która nie ma ładnie zarysowanych mięśni mogą dać efekt zgrabnego ciała?

Masaż pomaga tam, gdzie dieta i ćwiczenia sobie nie radzą – są pomocne, kiedy borykamy się z wiotką, mało elastyczną skórą. Dzięki niemu zostaje ona dotleniona, a przez poprawienie ukrwienia, a czasem nawet mocne przekrwienie, lepiej odżywiona. Masaż całego ciała trwa od 60 do 90 minut, kiedy to w naszą skórę jest wsmarowywany jest precyzyjnie specjalnie dobrany olejek. Nawet jeśli codziennie używamy kosmetyków do ciała, to nie jesteśmy w stanie zająć się nim aż tak dokładnie.

Jakiego rodzaju techniki masażu stosuje się w tym celu?

Każdy masaż jest dobierany do indywidualnych potrzeb klienta. Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: stan skóry i ciała, odczucia bólowe i przeciwwskazania. Bardzo często, jeśli nie ma problemów naczyniowych, można sobie pomóc bańką chińską, która pozwala na wykorzystanie w zabiegu podciśnienia. Jeśli istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu, korzysta się z innych, mocniejszych technik: rozcierania, ugniatania, czasami oklepywania i wstrząsania.

Ile masaży jest koniecznych w serii, aby można było zauważyć efekt?

Jak w każdej formie pracy z ciałem, aby móc uzyskać efekty, konieczna jest systematyczność i regularność w działaniu. Na pewno szybsze efekty uzyskamy, jeśli z masaży będziemy korzystać dwa czy trzy razy w tygodniu, niż raz na tydzień lub 14 dni. Jednak nawet jeśli masażom poddawać się będziemy rzadziej, ale regularnie, to efekt, z opóźnieniem, ale też się pojawi.

Jakie czynniki mogą utrudniać poprawę wyglądu sylwetki?

Efekty zależą od stanu wyjściowego naszej skóry i od tego czy wspomagamy masaże ćwiczeniami i dietą. Pytana o to, powtarzam niezmiennie – wszystkie te czynniki uzupełniają się. Powiedzą to zarówno dietetycy, trenerzy personalni, masażyści, lekarze, jak i wszyscy ci, którym… udało się osiągnąć w pracy nad ciałem sukces.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania masaży modelujących i czy są one bardzo bolesne?

Jak wspomniałam wcześniej, istotnym czynnikiem są o problemy naczyniowe, bo intensywne masaże mogą je pogłębić, nie tylko od strony estetycznej, ale i chorobowej. Co do innych przeciwwskazań są one podobne, jak przy każdym innym masażu – to: stany zapalne, podniesiona temperatura ciała, choroby nowotworowe, itp. Każda technika masażu może być użyta z dużą intensywnością, ale i z mniejszą – zgodnie z odczuciami osoby, która poddaje się zabiegowi.

Czy można wspomóc terapię wyszczuplającą i modelującą jakimiś zabiegami stosowanymi w zaciszu domowym?

Bardzo dobre efekty dają wszelkiego rodzaju zabiegi typu peeling z kawy, czy tak zwane wrappingi, czyli maski z owijaniem ciała w folię. Należy jednak pamiętać, że zawsze najpierw wypacamy wodę, a na efektu faktycznego wysmuklenia ciała można liczyć po dłuższej serii regularnych zabiegów.


Magdalena Branicka – masażystka z ponad 10-letnią praktyką i terapeutka zajęciowa w domu spokojnej starości (Dom Rencisty PAN w Konstancinie-Jeziornej). Właścicielka salonu Masażowy Świat w Warszawie. Przez 7 lat współpracowała z Ekipą Masującą, gdzie była managerem i szkoleniowcem. Wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Zawodowej Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Warszawie. Jej małym sukcesem jest stworzenie masażu twarzy dla firmy Soraya (zabieg, w którym ten masaż był wykonany, został nagrodzony). Jest twórczynią autorskiego masażu gorącymi kamieniami; nadal zajmuje się też szkoleniami. Studentka w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie. Uzyskała certyfikaty: I i II stopnia masażu, drenażu limfatycznego, indyjskiego masażu głowy, ajurwedyjskiego masażu abhyanga, hawajskiego masażu lomi lomi nui i chavutti thirumal, czyli kalabryjskiego masażu stopami. Masaż jest dla niej pasją i wielką niekończącą się przygodą. www.emasaz.pl