Titanic

203

Ponad 200 eksponatów, dokładne repliki wnętrz, ponad 1 000 000 odwiedzających na całym świecie. Titanic: The Exhibition. Tę jedną z najsłynniejszych mobilnych wystaw świata można oglądać w Warszawie do 9 października tego roku.

Titanic, największy na świecie luksusowy pływający hotel, wyruszył w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku 10 kwietnia 1912 roku. Cztery dni później zatonął po zderzeniu z górą lodową. Na pokładzie było wówczas 2207 osób, uratowało się jedynie 712. Od tamtego czasu statek stał się obiektem poszukiwań dla niezliczonej liczby badaczy i amatorów. 1 września 1985 roku francusko-amerykańska ekspedycja jako pierwsza zaprezentowała film z zatopionego parowca. W ślad za nią ruszyła kolejna grupa poszukiwawcza przygotowana przez RMS Titanic INC, która miała wyłączne prawo do eksploracji wraku. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do 9 października br. w godzinach 9.00–20.00.

Na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (na powierzchni 2000 m2) prezentowanych jest ponad 200 eksponatów. Dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych, dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy – to tylko niektóre z przedmiotów, które można oglądać na wystawie. Część z nich została podarowana przez spadkobierców osób, które przeżyły katastrofę. Wcześniej przedmioty były talizmanami trzymanymi na szczęście.

Titanic

Wystawa prowadzi przez korytarze i kabiny Titanica, pomieszczenia dla pasażerów i załogi, mostek kapitański i pokój radiotelegrafisty. W trakcie zwiedzania poznajemy twórców trzech siostrzanych liniowców (Olympic, Titanic i Gigantic), obserwujemy proces promocji rejsu i pozyskiwania pasażerów, wreszcie śledzimy przebieg feralnego rejsu.

Z ogromnej kolekcji pamiątek należącej do Musealia Entertainment organizatorzy wystawy wybrali te, których historię można odtworzyć w najdrobniejszych szczegółach. Każdy z zaprezentowanych eksponatów (biżuteria, przedmioty codziennego użytku, listy, pamiętniki, zdjęcia, odzież) przedstawia historię konkretnej osoby. Opowiedziane przez twórców wystawy losy pasażerów statku wraz z prezentacją należących do nich przedmiotów tworzą barwną, wzruszającą i przejmującą historię. Nic dziwnego, że ta niezwykła inicjatywa spotkała się z tak dobrym przyjęciem na całym świecie – wystawę prezentowano m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sevilli i Madrycie. Autorem koncepcji jest słynny szwedzki marynista Claes G. Wetterholm – uczestnik czterech ekspedycji do wraku, od wielu lat pasjonujący się historią transatlantyku.

Wystawa została przygotowana przez Musealia Entertainment, która szerzy wiedzę o słynnym statku i pielęgnuje pamięć o nim. Ambasadorami ekspozycji w Polsce są: Tomasz Ossoliński – znany projektant, twórca unikatowych kreacji i pokazów mody – oraz Bożena Aksamit – dziennikarka „Gazety Wyborczej”, absolwentka oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim, autorka książki o polskim transatlantyku Batory.

Witamy na pokładzie!

Titanic

 

Miejsce ekspozycji: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1
Czas trwania: do 9 października 2016 r.
Godziny otwarcia: 9.00–20.00

Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na www.wystawatitanic.com.pl
Rezerwacji dla szkół można dokonać pod adresem: rezerwacje@wystawatitanic.com.pl, lub pod numerem telefonu: +48 22 656 72 02

Producent wystawy: Musealia Entertainment
Organizator wystawy: Art Production DAT
Współorganizator wystawy: Agora SA
Kurator wystawy: Claes Göran Wetterholm

KONKURS

TitanicDla trzech pierwszych osób, które na adres: redakcja@magazynsway.pl prześlą maila o tytule Titanic i uzasadnią, dlaczego ich zdaniem warto obejrzeć wystawę Titanic: The Exhibition, mamy zestawy nagród: zaproszenie na wystawę i książkę „Titanic. Pamiętna noc”. Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo.

„Titanic. Pamiętna noc” (Wyd. Agora SA) to najważniejsza książka poświęcona tragedii Titanica, bez której nie byłoby słynnego filmu Jamesa Camerona, po raz pierwszy w polskim wydaniu. Walter Lord przenosi nas na pokład tonącego statku, opisując minuta po minucie poruszającą historię walki o przetrwanie ponad dwóch tysięcy pasażerów. Opowiada przebieg dramatycznej nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku z perspektywy mostku kapitańskiego, salonów pierwszej klasy i kajut pasażerów tłoczących się na najniższych pokładach.

Autor towarzyszy ofiarom katastrofy od chwili zderzenia statku z górą lodową aż do ich śmierci lub szczęśliwego ocalenia w szalupach ratunkowych, pokazuje akty heroicznej odwagi i tchórzostwa. Pełna emocji opowieść pozwala czytelnikowi poczuć się jednym z pasażerów legendarnego transatlantyku, który miał być niezatapialny.