Wakacje jak ze snu

156

Daleko lub blisko. Z rodziną, w gronie przyjaciół czy solo. Z plecakiem i aparatem fotograficznym czy w oparach luksusu. Bez znaczenia. Ma być tak, jak chcesz!

Pozornie nie na wszystko mamy wpływ. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wakacje na Malediwach lub miesięczną wyprawę w Bieszczady. Dziś luksus uwarunkowany jest nie tylko zasobnością portfela, lecz także czasem, który zdaje się być na wagę złota. Wiele z nas ma do dyspozycji zaledwie dwadzieścia kilka dni w roku na wypoczynek. Szczęśliwe posiadaczki własnego biznesu wcale nie są w lepszej sytuacji. Ich największym komfortem jest osoba, której mogą bezpiecznie powierzyć firmę na czas urlopu. Jednak nawet gdy ktoś taki jest do dyspozycji, biznesmeni mają problem z… delegowaniem obowiązków.

Jedź na wakacje. Cała.

Zazwyczaj na pożegnanie przed urlopem słyszymy pozdrowienie: „Wracaj cała i zdrowa!”. Tymczasem coraz częściej mamy problem z tym, żeby pojechać… w całości. Specjaliści od zarządzania czasem zalecają, aby na dwa, trzy tygodnie przed planowanym urlopem spróbować zresetować się i zwolnić tempo. Twierdzą, że bez tego pierwsze dni wakacji zostaną spisane na straty, więc tak naprawdę zamiast jechać na dwa tygodnie, skorzystamy z zaledwie siedmiu dni wypoczynku. A to dlatego, że według psychologów na trzy dni przed powrotem już zaczniemy myśleć o czekającej nas rzeczywistości. Jak się przed tym uchronić? Naprawdę zwolnić. Warto też popatrzeć na cenę za dwa tygodnie urlopu i pomyśleć, że jeśli nie zmienimy podejścia do wypoczynku, ta kwota będzie dotyczyć tygodniowego urlopu. I to na nasze życzenie!

Wejdź w lato tanecznym krokiem

Inspiracja, a nie plan

Jeśli narzekasz na samotność i oczekujesz po wakacjach przygody, nie pozwól sobie na zamknięcie się w swoich wyobrażeniach. Postaraj się mieć głowę otwartą na doznania i nie oczekuj od wakacji niczego, co miałoby koniecznie przenieść się na grunt codzienności. Mimo że często przywozimy z wakacji inspirację do znalezienia nowej pracy, aranżacji mieszkania, a czasem nawet do zmian w życiu osobistym, część fascynacji przy zderzeniu z realiami traci na atrakcyjności.

Pamiętaj o tym, kiedy zachłyśniesz się życiem mieszkańców Polinezji, przeżyjesz zauroczenie seksownym Brazylijczykiem, czy też uznasz, że prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego w Bieszczadach to misja twojego życia. Być może aloha to rzeczywiście hasło interpretujące twoją naturę, Brazylijczyk byłby świetnym ojcem Waszej trójki dzieci, a chata w górach wydawała Ci się równie atrakcyjna za pięć lat. Daj sobie jednak czas, żeby to przemyśleć, kiedy już wrócisz do codzienności. Wyluzowani i natchnieni często podejmujemy decyzje, które potem nie do końca okazują się trafne.

Wakacje jak ze snu

Cel tak, ale nie sam w sobie

Ważne, żeby w ogóle ruszyć się z domu i odciąć od tego, co otacza nas przez większość roku. Do najczęściej wybieranych sposobów na wakacje podobno należą: tropiki, wędrówki w nieznane, agroturystyka, nurkowanie i sporty ekstremalne, turystyka objazdowa oraz… podróże do przeszłości, czyli odszukiwanie własnych korzeni. Niezależnie, którą z tych opcji wybierzesz, pamiętaj, żeby do niczego się nie zmuszać, nie udawać kogoś, kim nie jesteś (to bardzo energochłonne!) i pozwolić płynąć wolno myślom, nawet jeśli musisz samą siebie upominać co pięć minut. A nade wszystko – oddychaj! Głęboko, powoli, świadomie. Wakacje to świetny czas, aby się tego nauczyć.

Przygotuj się do wakacji

  1. Na miesiąc przed wyjazdem zacznij wyobrażać sobie siebie na urlopie. Możesz pooglądać zdjęcia z minionych urlopów, pamiątki.
  2. Wyjmij z szafy rzeczy, które chcesz wziąć na urlop. Nie wiadomo, dlaczego pakujemy walizki tuż przed wyjazdem – rzeczy i tak się pogniotą, niezależnie, czy będą tam dobę, czy cztery dni. Komfort spakowanej walizki zaowocuje tym, że darujesz sobie niepotrzebną nerwówkę. Zegar odpoczynku cofnie się o parę dni.
  3. Skłam. A raczej powiedz prawdę… inaczej. W pracy i wszędzie tam, skąd mogłyby nadejść ataki niosące dodatkowe obowiązki przed wyjazdem, podaj wcześniejszą datę wyjazdu niż prawdziwa. To samo dotyczy powrotu. Musisz mieć kilkanaście godzin spokoju przed wyjazdem i tyle samo po powrocie, aby móc przestawić się na inny tryb funkcjonowania.
  4. Odchudzanie się tuż przed urlopem to domena kobiet. Nie oszukuj się – przez dwa tygodnie nie zrobisz rewolucji w wyglądzie. Postaw lepiej na regularne, urozmaicone posiłki, żeby mieć energię do działania w dość napiętym okresie poprzedzającym wyjazd. Jeśli nie będziesz na drakońskiej diecie, jest mniejsza szansa, że rzucisz się na jedzenie, kiedy dojedziesz na miejsce wypoczynku. Jedzenie to przecież jedna z przyjemności, które sprawiają, że wakacje są naprawdę udane!

 

Muzyka na lato

Wakacje jak ze snu

 

tekst: Anna Machnowska

foto: shutterstock