Życie z wiatrem w żaglach

Dlaczego warto zakochać się w tej dyscyplinie?

323

To nie tylko sport. To styl życia, charakter, ale i elegancja, a w pewnym sensie także ekskluzywność. Mimo coraz większej popularności żeglarstwo jest nadal dosyć elitarne. Dlatego tak chętnie w sponsorowanie go angażują się firmy tak luksusowe, jak Volvo, Rolex, Louis Vuitton, Land Rover, Oracle czy BMW. Choć wygląda to poważnie, żeglarstwo rekreacyjne nie wymaga kondycji czy większej sprawności fizycznej. Każdy, kto radzi sobie w życiu codziennym, poradzi sobie także na jachcie.

Tekst: Marek Waszczuk, Zdjęcia i filmy: archiwum Sztorm Grupa www.sztormgrupa.pl

Styl życia

Żeglarstwo to aktywny sposób spędzania czasu, pasja, ale również wyjątkowe ubrania najlepszych firm, eleganckie mariny z pięknymi jachtami zacumowanymi przy kei – to symbol nowoczesnej wysportowanej kobiety – opalonej, świetnie ubranej, uśmiechniętej, choć pozytywnie zmęczonej, bo przecież żeglarstwo to także wysiłek i poświęcenie, pot i łzy. Ale taki właśnie jest ten sport – wspaniały, piękny, szykowny, ale i wymagający, bo kiedy ktoś się zakocha w żeglarstwie, zaczyna ono wypełniać wszystkie wolne chwile.

Żeglarstwo to wolność

Niezależnie od pogody. Nawet kiedy pada, można się przytulić do siebie w kabinie jachtu i z kubkiem grzanego wina pośpiewać szanty.

Żeglarstwo ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę – można kochać je indywidualnie, w pojedynkę, ale i całą rodziną, wspólnie pływając, bawiąc się, spędzając razem czas. I bez różnicy, czy to Jezioro Zegrzyńskie, Mazury czy Chorwacja.

Czym skorupka za młodu…

Życie z wiatrem w żaglach

Już małe dzieci rozpoczynają swoją przygodę w szkółkach Optimistów – to najbardziej popularna klasa na świecie, gdzie już od 5. roku życia uczy się, jak żeglować. Częścią wiedzy, którą zdobywają, jest dbanie o sprzęt, przygotowywanie się do zajęć, nauka współpracy w grupie. Dzieci i młodzież, angażując się w żeglarstwo, spędzają czas aktywnie, na świeżym powietrzu, nad wodą, w atmosferze zaufania, wsparcia i zdrowej sportowej rywalizacji. I nie chodzi tu wcale o złote medale na igrzyskach olimpijskich, ale o zakochanie się w tym pięknym sporcie, o przygodę, o wspomnienia, o radość z przebywania z samym sobą i innymi.

https://youtu.be/RrXkUGFvbRg

Nigdy nie jest za późno…

…aby rozpocząć przygodę z żeglarstwem. Jak się do tego zabrać? Najlepiej jest zapisać się na kurs. I to pierwszy, a czasem i najtrudniejszy, etap dla nas dorosłych. Obowiązki zawodowe, liczne sprawy do załatwienia na co dzień, weekendy spędzane na nadrabianiu zaległości. Tym bardziej, że zajęcia mogą trwać nawet kilka weekendów. Kiedy jednak podejmiemy już tę decyzję i spróbujemy, największy wysiłek mamy za sobą.

Najpierw są szkolenia, ćwiczenia praktyczne – raz żeglarstwo wydaje się bardzo proste, czasem bywają trudniejsze chwile, ale – jak w każdej dziedzinie sportu – ważne jest, aby się nie zniechęcać! Potem egzaminy i patenty, czyli oficjalne uprawnienia do prowadzenia jachtów.

Później czekają nas już same przyjemności. Tym bardziej, że świeżo upieczony żeglarz szybko zaczyna czuć się częścią tego świata, społeczności, której głównymi tematami rozmów są: woda, jachty, pogoda i kolejne wyzwania. A potem może żeglarstwo regatowe albo rejsy ze znajomymi czy rodziną – już w roli sternika.

sztormgrupa.pl/oferta/kursy-zeglarskie-i-motorowodne/zeglarskie

U dzieci jest trochę inaczej – tutaj przede wszystkim liczy się świetna zabawa. Najpierw trzeba to pokochać, a potem przyjdzie czas na treningi i naukę. A więc nie kurs? Najlepiej zaczynać od wakacyjnej przygody, np. półkolonii żeglarskich, gdzie pociechy, niczym dawni piraci, pływają jachtami na bezludną wyspę w poszukiwaniu skarbu, a wieczorem wracają do domu. Dzięki temu na zajęcia mogą uczęszczać już w wieku 5 lat – blisko domu, na przykład nad Jeziorem Zegrzyńskim. Potem zazwyczaj są kolonie żeglarskie na Mazurach, obozy, rejsy. Dzieci i młodzież, które złapią już bakcyla, pytane o to, czym jest dla nich żeglarstwo, odpowiadają zazwyczaj: „Przygodą życia!”.

sztormgrupa.pl/oferta/polkolonie-zegrze/

Zapraszamy na wodę! Witajcie na pokładzie!

 

Żeglarstwo to etykieta, którą tak chętnie przypinają sobie najdroższe firmy świata, najpiękniejsze hotele czy sławni ludzie. Każdego roku na całym świecie odbywa się wiele imprez, jak choćby America’s Cup, Volvo Ocean Race, Rolex Sydney-Hobart – wszystkie o astronomicznych budżetach. Także na naszym rodzimym rynku znajdziemy żeglarskie wydarzenia warte zainteresowania, na przykład Volvo Gdynia Sailing Days czy Sopot Match Race.

Kto zakocha się w żeglarstwie, będzie potem szukał jego symboli w każdej dziedzinie życia: wybierze dla dziecka śpiochy z łódeczką, do domu kupi obrazek z jachtem, a na auto naklei małą kotwicę. W końcu kto nie chciałby się pochwalić, że uprawia taki piękny sport?
Dom, w którym mieszka żeglarka, nigdy nie jest nudny czy zwykły – jest pełen wspaniałych dodatków i klimatów, przywiezionych z licznych rejsów i wakacji.

Ahoj, przygodo!

Sztorm Grupa to czołówka rynku szkoleń, wyjazdów i imprez żeglarskich. Dysponuje trzema bazami żeglarskimi – nad Zalewem Zegrzyńskim, na Mazurach i w Chorwacji, a także biurem i sklepem w Warszawie. Oferuje kursy żeglarskie na różnych akwenach, a także imprezy – na wodzie i na lądzie. Jako jedyna firma w Warszawie posiada licencję Polskiego Związku Żeglarskiego oraz złotą licencję Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Żeglarstwa HALS. Działając jako biuro podróży, Sztorm Grupa organizuje rejsy, kolonie, obozy w Polsce i za granicą. W trakcie półkolonii i obozów dla dzieci i młodzieży wykwalifikowani instruktorzy przekazują kolejnym pokoleniom wiedzę związaną z żeglowaniem, bezpieczeństwem na wodzie i pracą w grupie. Przygotowując konferencje, wystawy, wyjazdy i imprezy integracyjne, pracuje z największymi firmami w kraju.

www.sztormgrupa.pl
facebook.com/sztormgrupa/

 

Życie z wiatrem w żaglach

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.